Zelený zákal – Glaukom

2685

Co je – Glaukom?

Glaukom (zelený zákal) je onemocnění, které poškozuje zrakový nerv oka. Příčinou je nahromadění tekutiny v přední části oka a s tím spojené zvýšení očního tlaku, které vede

k poškození zrakového nervu. Glaukom je hlavní příčinou slepoty u lidí starších 60 let a dosud na něj neexistuje žádný lék, nicméně včasnou diagnostikou a pravidelnou léčbou lze významně omezit riziko ztráty zraku spojené s tímto onemocněním.

Glaucoma. Detailed anatomy of Glaucoma and healthy eye.

Jaké jsou příznaky?

Zpočátku nemá obvykle glaukom žádné příznaky. Proto polovina lidí s glaukomem ani neví, že ho mají. Postupem času však může pomalu způsobit ztrátu zraku. Obvykle se to projevuje počínající ztrátou periferního (postranního) vidění, zejména pak v oblasti, která je blíže vašemu nosu. Vzhledem k tomu, že se jedná o pomalý proces, většina tímto onemocněním postižených lidí si zejména na jeho počátku ani nevšimne, že se jejich vidění mění. S postupujícím onemocněním si však časem povšimnete ztráty schopnosti vidět věci po stranách vašeho zorného pole.

Jaké jsou typy glaukomu?

Dvěma hlavními typy glaukomu jsou:

  1. Primární glaukom s otevřeným úhlem – je typ glaukomu, který oční lékaři diagnostikují svým pacientům nejčastěji.

  2. Glaukom s uzavřeným úhlem – jedná se o méně běžný typ glaukomu, kde je drenáž příliš úzká, nebo se začíná uzavírat, což brání normálnímu odtoku komorové tekutiny. Glaukom s uzavřeným úhlem může být buď chronický, nebo akutní.

Další, méně časté, typy glaukomu:

  1. Glaukom s nízkým nebo normálním nitroočním tlakem – u tohoto typu glaukomu dochází k poškození zrakového nervu a ke ztrátě zraku, i když nitrooční tlak zůstává normální. Rizikovým faktorem může být nízký krevní tlak.

  2. Vrozený glaukom – některé děti se rodí s vrozenou vadou drenážního úhlu, která zabraňuje tekutině normálně opouštět oko. Obvykle existují zjevné příznaky, jako jsou zakalené rohovky, citlivost na světlo a vodnaté oči.

  1. Sekundární glaukom – tento typ glaukomu se vyvíjí v důsledku komplikací určitých zdravotních problémů (včetně diabetu a vysokého krevního tlaku) nebo v důsledku jiných očních stavů (jako je katarakta a uveitida ), vedlejších účinků léků nebo traumatu oka.

normální vidění / vidění s galukomem

Co způsobuje glaukom?

Nejčastější příčinou vzniku glaukomu je vysoký nitrooční tlak. Neexistuje způsob, jak glaukomu zabránit. Včasnou diagnostikou a léčením je možné jej zastavit, či výrazně zpomalit jeho vývoj. Proto je velmi důležité pravidelné oční vyšetření.

Hrozí mi glaukom?

Glaukom může získat kdokoli, ale někteří lidé jsou vystaveni vyššímu riziku. Jsou to zejména lidé starší 60 let, afroameričané a hyspánci, lidé s rodinnou anamnézou glaukomu.

Promluvte si se svým lékařem o možném riziku glaukomu a zeptejte se, dozvíte se jak často je potřeba chodit na kontrolu.

Jak probíhá kontrola glaukomu u lékaře?

Diagnostika glaukomu je součástí komplexního očního vyšetření pokud jste cílovou skupinou. Zkouška je jednoduchá a bezbolestná – lékař vám aplikuje oční kapky pro rozšíření zornice a poté zkontrolujte oči, zda nevykazují glaukom, či jiné oční problémy. Zkouška zahrnuje měření nitroočního tlaku a test zorného pole pro kontrolu vašeho periferního (postranního) vidění.


Věděli jste, že?

  • glaukom může nastat jak v jednom oku, tak v obou očích.
  • někteří lidé s vysokým nitroočním tlakem glaukom dostat nemusínaopak lidé s normálním nitroočním tlakem určitý typ glaukomu dostat mohou.
  • normální nitrooční tlak může být u různých lidí různý, co je normální pro jednoho, může být pro druhého tlak vysoký. Normální hodnoty nitroočního tlaku se pohybují v rozmezí od 10 do 21 mmHg.

Jaké jsou možnosti léčby glaukomu?

Existují různé typy léčby glaukomu, od nejobvyklejší konzervativní léčby prostřednictvím očních kapek, přes léčbu laserem, až po chirurgický zákrok. Pokud máte glaukom, je důležité zahájit léčbu co nejdříve, nejlépe ihned. Léčba sice neodstraní poškození zraku již onemocněním způsobené, může ale zastavit jeho další zhoršování.

  1. Léky – oční kapky na předpis jsou tou nejčastější léčbou. Snižují nitrooční tlak a zabraňují tak poškození zrakového nervu.
  2. Laserové ošetření – ke snížení nitroočního tlaku mohou lékaři pomocí laserů pomoci tekutině vytékat z oka. Je to jednoduchý postup, který může být proveden i ambulantně.
  3. Chirurgický zákrok – pokud léky a laserové ošetření nezafungují, může lékař navrhnout chirurgický zákrok. Existuje několik různých typů operací, které mohou pomoci tekutině vytékat z vašeho oka a snížit tak nitrooční tlak.

Promluvte si o možnostech léčby se svým očním lékařem. Zatímco glaukom je závažné onemocnění, léčba funguje dobře.

Důležitá doporučení:

  • pokud vám lékař předepíše lék, nezapomeňte jej užívat každý den.
  • Informujte svého lékaře, pokud vaše léčba způsobuje nežádoucí účinky.
  • choďte na pravidelné prohlídky ke svému očnímu lékaři.
  • máte-li potíže s každodenními činnostmi kvůli ztrátě zraku, zeptejte se svého lékaře na služby nebo zařízení, které vám mohou pomoci.
  • Informujte své blízké členy rodiny, aby se nechali zkontrolovat na glaukom, můžete mít rodinné predispozice.