Syndrom suchého oka je stav, ve kterém člověk nemá dostatek kvalitních slz, které by zvlhčovaly a vyživovaly oko. Slzy jsou nezbytné pro udržení zdravého předního segmentu oka a pro čistý a jasný pohled. Syndrom suchého oka je častým a často chronickým problémem, zejména u starších lidí.
S každým mrknutím očních víček se přední strana oka, známá také jako rohovka zvlhčí prostřednictvím slz. Slzy zajišťují hydrataci oka, odstraňují cizí látky a snižují tak riziko infekce. Přebytečné slzy jsou odváděny tzv. slznými kanálky ve vnitřních rozích očních víček a odtud pak odtékají do zadní části nosu.
Příčinou syndromu suchého oka je buď nedostatečná produkce slz, nebo jejich nízká kvalita.
Nedostatečné množství slz
Slzy jsou produkovány několika slznými žlázami v očních víčkách. Produkce slz se snižuje úměrně s věkem, různými zdravotními potížemi a také v souvislosti s určitými druhy léků. Objem slz může také snížit suché a větrné podnebí v důsledku jejich většího odpařování. Pokud je objem slz nízký mohou se vyvinout symptomy suchého oka.
Špatná kvalita slz
Slzy se skládají ze tří složek-oleje, vody a hlenu. Každá složka chrání a vyživuje přední plochu oka. Hladká olejová vrstva pomáhá zabránit odpařování vodní vrstvy, zatímco vrstva hlenu rozkládá slzy rovnoměrně po povrchu oka. Pokud se slzy vypařují příliš rychle nebo se nerozloží rovnoměrně po rohovce v důsledku nedostatků některé ze tří vrstev, mohou se vyvinout symptomy suchého oka.
Nejčastější příčinou suchých očí je nedostatečná slzná vrstva. Tento stav se označuje jako „Syndrom suchého oka“.
Co je nejčastější příčinou suchého oka?
- Věk – Suché oči jsou součástí přirozeného procesu stárnutí. Většina lidí starších 65 let trpí některými příznaky suchého oka.
- Pohlaví – U žen je větší pravděpodobnost vzniku suchých očí v důsledku hormonálních změn způsobených těhotenstvím, užíváním hormonální antikoncepce a menopauzou.
- Užívání některých léků – Některá léčiva, včetně antihistaminik, nosních kapek, léků proti krevnímu tlaku a antidepresiv, mohou snížit tvorbu slz.
- Zdravotní problémy – Lidé s revmatoidní artritidou, diabetem a problémy se štítnou žlázou mají větší pravděpodobnost výskytu příznaků suchého oka. Také problémy se zánětem očních víček (blefaritida), zánětem povrchů oka, vnitřním nebo vnějším otočením víček mohou způsobit suché oči.
- Environmentální podmínky – Vystavení smogu, větru a suchému podnebí může zvýšit odpařování slz, které má za následek příznaky suchého oka. Nepravidelné mrkání, například při dlouhém pozorování monitoru počítače, může také přispět k vysušení očí.
- Jiné faktory – Dlouhodobé používání kontaktních čoček může být příčinou suchých očí. Refrakční laserová oční operace, jako je LASIK, mohou snižovat tvorbu slz a přispívat k vzniku syndromu suchého oka.
Jak se diagnostikují suché oči?
Suché oči mohou být diagnostikovány pomocí komplexního očního vyšetření. Testování s důrazem na hodnocení množství a kvality slz vyprodukovaných očima může zahrnovat:
- Anamnéza určuje pacientovy symptomy a zaznamenává všechny obecné zdravotní problémy, léky nebo faktory prostředí, které mohou přispívat k problémům se suchým okem.
- Vnější vyšetření oka, včetně struktury víček a frekvence mrkání.
- Vyšetření očních víček a rohovky.
- Měření množství a kvality slz. Do očí mohou být aplikována speciální barviva, která lépe sledují slzný tok a upozorňují na jakékoli změny na vnějším povrchu oka způsobené nedostatečným množstvím slz.
Jak se suché oči léčí?
Základním postupem používaným k podpoře a léčbě suchých očí je přidávání slz použitím volně prodejných umělých slzných roztoků, konzervování slz, zvyšování tvorby slz a léčbu zánětu očních víček nebo povrchu oka.
Mírné případy suchých očí mohou být často řešeny pomocí volně prodejných umělých slzných roztoků. Ty mohou být použity tak často, jak je potřeba k doplnění přirozené tvorby slz. Doporučují se slzné roztoky bez konzervačních látek, protože obsahují méně přísad, které mohou oči dále dráždit.
Lidé se suchýma očima, kteří nereagují na samotné umělé slzy, budou muset podniknout další kroky k léčbě suchých očí. Udržení přirozených slz v očích déle může snížit příznaky suchých očí. Toho lze dosáhnout blokováním slzných kanálů, kterými slzy normálně odtékají. Slzné kanálky mohou být blokovány malými silikonovými nebo gelovými ucpávkami, které mohou být v případě potřeby odstraněny. Nebo pomocí chirurgického zákroku lze trvale slzné kanálky trvale uzavřít. V obou případech je cílem udržet vlastní přirozené slzy v oku déle.
Váš oční lékař Vám může předepsat oční kapky, které zvyšují tvorbu slz. Pomoci může také doplnění omega-3 mastných kyselin.
V případě problémů s očními víčky může Váš oční lékař doporučit oční kapky, masti, teplé obklady, masáž očních víček nebo čističe očních víček, aby pomohl snížit zánět povrchu očí.
Pro snížení příznaků suchého oka můžete provést následující kroky:
- Nezapomeňte pravidelně mrkat při čtení nebo při dlouhém dívání se na monitor počítače.
- Zvyšte vlhkost vzduchu v práci i doma.
- Používejte venku sluneční brýle, zvláště pak ty celoobrubové, aby se snížilo vystavení větru a slunci.
- Používejte výživové doplňky obsahující esenciální mastné kyseliny. Zeptejte se svého očního lékaře na doporučení doplňků stravy, které Vám mohou pomoci s problémy se suchým okem.
- Vyhněte se dehydrataci, pijte pravidelně, dodržujte pitný režim.
autor článku: Pavel Macenauer