Fotochromatické – samozabarvující se brýle

9883

Samozabarvující se, nebo také fotochromatické brýle, jsou brýle jejichž čočky reagují na světlo tak, že se zabarvují, nebo naopak odbarvují. Nejčastěji tyto čočky reagují na neviditelné UV záření a fungují tak pouze v otevřeném prostoru. Díky technickému pokroku jsou dnes již na trhu také fotochromatické brýlové čočky, které reagují na viditelné spektrum světla a dokáží se tak zabarvit i za sklem, nejčastěji uvnitř vozu. Asi nejznámější jsou fotochromatické čočky Transitions® stejnojmenné americké firmy Transitions optical. Na trhu jsou však také fotochromatické čočky nové generace – Sensity®, vyvinuté a prodávané japonskou firmou HOYA.

Jak fotochromatické brýle (brýlové čočky) vlastně fungují?

Na povrchu každé samozabarvující se brýlové čočky je tenká vrstva obsahující malé krystaly halogenidů stříbra, které tmavnou, pokud jsou vystaveny světlu. Jde o stejný princip, na jakém pracovaly původní fotografické materiály. Na rozdíl od filmů je ztmavnutí brýlových čoček vratný proces. Jakmile dojde ke snížení intenzity světla, brýlové čočky se opět stávají bezbarvými.

Moderní fotochromatické brýlové čočky obsahují místo stříbrných sloučenin, sloučeniny na bázi molekul uhlíku. Takové sloučeniny jsou pak rychlejší jak v zabarvení, tak v odbarvení.

Proces zabarvení probíhá v řádech několika sekund, proto aby Vaše oči byly chráněny co možná nejrychleji pro vystavení slunečním paprskům a škodlivému UV záření a dosahuje intenzity až 85 %.

fotochromatické brýlové čočky - ukázka zabarvení v různých situacích
jednotlivé fáze zabarvení fotochromatické čočky

Odbarvení trvá déle a je zpravidla rozděleno do dvou úseků. V prvním se čočka odbarví velmi rychle na intenzitu, která Vám umožní orientaci ve vnitřním prostoru bez slunečního svitu. Druhá fáze, do úplného odbarvení, pak trvá mnohem déle, v řádech několika minut a brýlová čočka se při ní odbarví až na konečných cca 7 %.

Výhody fotochromatických brýlí

  • jsou pohodlné. Můžete používat ve většině případů, ať už uvnitř nebo venku. Není tak třeba sundávat brýle při příchodu z venku, brýle se Vám samy odbarví.
  • nabízejí trvalou ochranu proti UV záření. Už nebudete zapomínat na sluneční brýle. Nemusíte myslet na to kdy je vhodné nasadit sluneční brýle a kdy je naopak zase sundat, této starosti Vás fotochromatické čočky zbaví.
  • jsou k dispozici v mnoha barvách a variantách a dají se vyrobit prakticky pro jakýkoliv dioptrický předpis.
  • jsou k dispozici pro většinu typů brýlových čoček, ať už jednoohniskových, bifokálních nebo multifokálních.
  • mohou Vám ušetřit peníze, zvláště pak u brýlí na předpis, kdy máte čiré a sluneční v jedné obrubě za jedny peníze. Finanční prostředky takto ušetřené mohou být, zvláště u dražších brýlových čoček, nezanedbatelné.
  • Moderní fotochromatické čočky se zabarvují také za sklem auta, tedy bez UV záření.

Nevýhody fotochromatických brýlí

  • v závislosti na značce mohou být rozdíly v rychlosti zabarvování a odbarvování. U předních světových výrobců, jsou tyto rozdíly minimální.
  • za chladného počasí se zabarvují více a za horkého pak naopak méně. Tato nedokonalost je částečně vyřešena u fotochromatických brýlových čoček Sensity Dark® a Transitions X-tractive®. Tyto dva druhy nepotřebují k zabarvení UV záření a jsou tedy dost tmavé i při vysokých teplotách.
  • ztmavují se v závislosti na intenzitě UV záření. Mohou tak nastat situace, kdy i bez slunečního svitu budou Vaše čočky zabarvené, což je sice v pořádku z pohledu ochrany před UV paprsky, nicméně z estetického hlediska to může být na obtíž.

 

autor článku: Pavel Macenauer | foto: shutterstock