Proč nekupovat levné sluneční brýle

2100

Každému nemusí záležet na tom, aby nosil tu nejznámější značku, předepsaný styl nebo nejkvalitnější materiály. U nákupu slunečních brýlí ale musíme říct, že ti, u kterých hraje kvalita a design prim, to mají vyhrané na všech frontách. Babičky vždycky říkávaly, že nejsou tak bohaté, aby kupovaly levné věci. Měly pravdu? Pokud je pro vás rozhodující dlouhá životnost toho, co nakupujete, není nad čím přemýšlet. Když je v sázce navíc vaše zdraví, platí to dvojnásob. Levné sluneční brýle mohou být vážným zdravotním rizikem.

Nekupujte předražené nic

Levné brýle jsou něčím, co se hodí na jednorázové akce nebo na místa, kde byste mohli o své oblíbené brýle přijít. Pokud je ale vaším přáním ochrana vašeho zraku, brýle z tržnice nebo benzínových pump u vás nemohou najít místo.

Levné sluneční brýle - zdravotní riziko, které se nevyplatí

Však jen uvidíte, že lépe uvidíte

Brýle, které pořídíte u optika, budou mít daleko lepší materiály a čočky. Před očima se vám bude zračit kontrastnější a nedeformovaný obraz. Zmínit musíme také možnost polarizace, která ochrání vaše oči před odraženými paprsky. Jistě víte z vlastní zkušenosti, že povrchy, které zrcadlí slunce, dráždí oko nejvíce. Sníh, voda, písek, hladký beton… Není to příjemné? Především to není zdravé.

Kupte si šedý zákal za pár korunJak se chránit před škodlivým UV zářením

Brýle, které si pořídíte narychlo v supermarketu, mohou v krátkodobém horizontu přinést riziko zánětu rohovky. Budou vás bolet oči, stanete se světloplachými, začnete slzet. Nic moc za dvě stovky, co říkáte? Při dlouhodobém používání takového zázraku si můžete přivodit šedý zákal, ale i rakovinu kůže kolem očí. Poškození sítnice a dlouhodobými problémy s rohovkou jsou jen další perličkou. Někdy je prostě lepší záruka kvality než záruka přítěží.

Jak rychle na svět přišly, tak ze světa odejdou

Vyberte si. Poctivě vyrobené brýle s kvalitní čočkou nebo předmět, kde se šetřilo úplně na všem, co vydrží maximálně 2 sezóny a vaše oko vlastně vůbec neochrání.

levné sluneční brýle mohou být na pohled hezké

Jsou levné sluneční brýle horší než varianta bez brýlí?

Správné brýle dokáží zajistit, aby se do oka nedostaly UV paprsky. Lidské oko se sice umí těmto paprskům bránit přirozeně, a to pomocí obočí a stahováním zorničky, ale nikdy nesvede zabránit UV záření stoprocentně. Lidské ručičky proto vynalezly skla pohlcující ultrafialové záření. Pokud ovšem použijete takové brýle, které UV paprsky pohlcovat neumí, vaše zornička se vám kvůli tmavým sklům na světle přirozeně nezúží a vy tak nadělíte svým očím přímý proud UV paprsků. Čím si to vaše oči zasloužily? Vaše sítnice bude trpět a za čas budete trpět vy.

UV záření – o čem je vlastně řeč?

Záření, které lidé nevidí, ale třeba takoví ptáci nebo plazi ano. Záření, jež na zem dopadá ve vlnových délkách kratších, než má viditelné světlo, a to 100–400 nm. Záření, které by v původní podobě, v jaké je vysíláno od Slunce, zavinilo smrt všech živočichů na zemi. Většina těchto paprsků se naštěstí rozptyluje díky ozónové vrstvě. Roli tu však hraje ještě jedna věc. Narušená ozónová vrstva. Co jí pronikne, to působí na živé organismy v plné parádě. Ultrafialové záření neprojde až do lidských tkání, zato škodí kůži a očím.

Nic nového pod sluncem?

Zkontrolujte si během léta, kdo z lidí nosí každodenně přikrývku hlavy, kvalitní sluneční brýle a nános krému. Jaké je vaše zjištění? Kdyby každý věděl, že časté vystavování svého těla UV záření může přinést komplikace jako šedý zákal, ohrožení rohovky, spojivek i čočky, poškození DNA, olupování kůže, spálenou pokožku, otoky, předčasné stárnutí a karcinomy, své návyky by možná zlehka upravil.

Nezapomeňte proto na důkladnou ochranu očí i kůže. Měsíčková mast vám novou kůži nezajistí a o očích to platí jakbysmet.

Přesvědčili jsme vás, že levné brýle zakoupené na tržnici jsou spíše hračkou než skutečnou věcí?

autor článku: Olga Knoflíčková