V dnešní době trávíme čím dál tím více času u obrazovek počítačů, tabletů a mobilních telefonů. Pokud s těmito zařízeními trávíte více než 2 hodiny denně, máte velkou pravděpodobnost příznaků spojených s tzv. digitální únavou zraku, často také nazývanou syndromem počítačového vidění CVS (z anglického Computer Vision Syndrom). Typické je rozmazané vidění a unavené oči. Výzkumy ukazují, že některým ze symptomů spojených s digitální únavou zraku, trpí 50-90 % lidí pracujících s počítačem.
O jaké symptomy se vlastně jedná?
Rozmazané vidění
Rozmazané vidění se projevuje ztrátou ostrosti vidění a neschopností vidět malé detaily. Rozmazané vidění může být způsobeno neustálým přeostřováním zraku mezi monitorem počítače a klávesnicí. Může být způsobeno také počínající presbyopií, tedy přirozenou, s věkem nastupující ztrátou schopnosti akomodace – zaostřování na blízké předměty. Presbyopie se začíná projevovat někdy od 40 let věku.
Řešením je používat při práci s počítačem speciální počítačové brýle, které jsou navrženy tak, aby umožňovali pohodlné vidění na vzdálenost monitoru, klávesnice a pracovní desky stolu.
Suché unavené oči
Suché oči jsou důsledkem nedostatku slzného filmu. Slzný film se obnovuje mrkáním a udržuje oko ve vlhkém stavu. Snížením frekvence mrkání, při práci na počítači, tedy dochází k vysychání oka. Je prokázáno, že při sledování monitoru, mrkáme asi o polovinu méně než při běžném pohledu do dálky. Pokud tedy při pohledu do dálky mrkneme zhruba 12 x za minutu, při práci s počítačem je to pak pouhých 6 mrknutí za minutu, a to je velmi málo na to, aby naše oko obdrželo potřebnou dávku vlhkosti.
Řešením je častější mrkání, použití pravidla 20-20-20, tedy každých 20 minut se na 20 vteřin podívejte na libovolný předmět ve vzdálenosti 20 stop (cca 6 metrů). Pokud budete toto pravidlo dodržovat, významně tím snížíte únavu očí. Pokud budete mít pocit suchých očí i nadále, můžete použít zvlhčující oční kapky, tzv. umělé slzy.
Bolesti hlavy
Dlouhé dívání se do monitoru, může způsobovat také bolest hlavy. Důvodem je vysoký jas a kontrast monitoru, což způsobuje nadměrné namáhání očí v důsledku oslnění. Podobně může bolest hlavy způsobovat také intenzivní světlo z umělého osvětlení místnosti. Častou příčinou těchto problémů bývají výkonné zářivkové osvětlení instalované na stropě kancelářských prostor.
Řešením je změna nastavení jasu monitoru na nižší intenzitu a přizpůsobení velikosti písma. Omezení silných zdrojů světla jako jsou stropní zářivky a jejich nahrazení zdroji světla rozptýleného, teplého odstínu a pokud možno umístěného dole na podlaze (stojací lampy).
Dvojité vidění
Dvojité vidění, neboli diplopie, je vnímání dvou obrazů jediného objektu. Tento problém může být důsledkem dlouhého a upřeného pohledu na monitor počítače. Nicméně dvojité vidění může být také důsledkem závažného neurologického problému.
Řešením je návštěva očního lékaře a důkladná kontrola zraku.
Bolesti krční páteře a zad
Příčinou těchto bolestí je většinou špatná ergonomie pracoviště. Monitor by měl být v ideální vzdálenosti 60 cm od oka a svou horní hranou v úrovni očí. Pokud tomu tak není, nutí Vás Vaše oči tyto nesrovnalosti kompenzovat nepřirozenou polohou hlavy.
Řešením je správné držení těla. Nastavte si monitor počítače do vzdálenosti 60 cm, a tak, abyste jej měli umístěný přímo před sebou, tedy zhruba v úrovni očí. Důležité je také uvědomit si jak u počítače sedíte, zvolit správnou výšku desky stolu a mít správně nastavenou židli.
Důležité je také navštěvovat pravidelně Vašeho očního lékaře a optometristu a mít vždy správné brýle vzhledem k Vaší oční vadě. Brýle by měli být opatřeny kvalitní antireflexní povrchovou úpravou, ideálně pak také filtrem modrého světla.
autor článku: Pavel Macenauer