Kontaktní čočky a sport

1972

5 důvodů, proč je pohodlnější i bezpečnější nosit při sportu kontaktní čočky než brýle

Chodíte pravidelně běhat, rádi si zahrajete fotbal nebo zajezdíte na kole či na lyžích? I když běžně nosíte pouze brýle, je při sportu pohodlnější a bezpečnější sáhnout po kontaktních čočkách. Kontaktní čočky jsou jednoduše pro sport vhodnější.

Během sportování vám brýle mohou snadno sklouznout z nosu nebo upadnout na zem a při outdoorových aktivitách se navíc se lehce se ušpiní i zamlží. Vyzkoušejte raději kontaktní čočky a objevte všechny výhody, které vám během sportování nabízejí.

1. Kontaktní čočky neomezují šířku vašeho zorného pole

Brýle zmenšují vaše zorné pole svými obroučkami, velikostí skel i tím, že okraje brýlové čočky mírně zkreslují obraz. Kontaktní čočky však vaše zorné pole nijak neomezují, takže máte v každém okamžiku dokonalý přehled o dění kolem sebe. Široké a ničím nerušené zorné pole oceníte zejména při kolektivních hrách, kdy musíte periferně sledovat situaci na hřišti, a při všech rychlých sportovních disciplínách, ve kterých je třeba být ve střehu a dobře se orientovat v prostoru.

2. Čočky vám zajistí tu nejlepší kvalitu vidění za každé situace

Při venkovních sportech musíte počítat i se špatným počasím – a není nic nepříjemnějšího, než když přes skla brýlí špatně vidíte kvůli dešťovým kapkám, sněhu či blátu. Čočky vám poskytnou ničím nerušené vidění za každé situace a na rozdíl od brýlí se s nimi nemusíte obávat nežádoucího zamlžení, orosení nebo odrazu světla.Jak pečovat o kontaktní čočky

3. Kontaktní čočky vám nesklouznou ani neupadnou

Také nemáte rádi, když vám brýle poskakují na obličeji při aerobiku nebo kloužou z nosu kvůli tomu, že se potíte? S kontaktními čočkami se nemusíte bát ani kontaktních sportů a míčových her, při kterých by vám s brýlemi hrozil nejen jejich pád a rozbití, ale i poranění očí či hlavy.

4. S čočkami si můžete obléct jakékoliv sportovní vybavení

Na rozdíl od brýlí vám čočky nezabírají žádné místo na hlavě, takže je můžete nosit spolu s libovolnými sportovními pomůckami. Bez problémů si tak můžete nasadit plavecké či lyžařské brýle, snowboardovou helmu, brankářskou masku, přilbu nebo jiné chrániče hlavy a očí.

5. S kontaktními čočkami se můžete věnovat téměř kterémukoliv sportu

Nošení kontaktních čoček je vhodné téměř pro všechny sportovní aktivity. Ať už se pravidelně věnujete například běhu, atletice, míčovým hrám či cyklistice nebo jste milovníci adrenalinových sportů, budou pro vás čočky pohodlnějším a bezpečnějším řešením než dioptrické brýle.

Brýle můžete nechat doma i při vysokohorské turistice, ale pouze za předpokladu, že budete během pobytu v horách schopni zajistit dostatečné hygienické podmínky pro manipulaci s čočkami. A pokud čočky doplníte o plavecké brýle, můžete se s nimi pustit i do vodních sportů.

Mýty a fakta o kontaktních čočkáchJaké kontaktní čočky jsou vhodné pro sport?

Jestliže běžně nosíte brýle a čočky plánujete používat pouze během sportování, budou pro vás nejlepší volbou jednodenní čočky, které večer jednoduše vyjmete z oka a vyhodíte. Používání jednodenních čoček je mimořádně vhodné zejména pro plavání a další sporty, během kterých hrozí riziko kontaminace čoček bakteriemi ze znečištěné vody. Pro vodní sporty se však nehodí čočky s vysokým obsahem vody a velkou středovou tloušťkou, u kterých hrozí větší riziko jejich vyplavení z oka.

Pro venkovní sporty jsou nejlepší volbou čočky s UV filtrem. Pokud však plánujete pobývat ve vysokých nadmořských výškách, je nutné pořídit si čočky s co nejvyšší propustností pro kyslík. Na zimní sporty se nejlépe hodí čočky pro suché oči, se kterými vám nebude tolik vadit vítr a suchý chladný vzduch.

Pro profesionály existují speciální sportovní čočky

Pokud sportujete profesionálně, poraďte se s lékařem či očním specialistou o možnosti pořízení kontaktních čoček, přizpůsobených pro daný sport. Existují například speciální sportovní čočky, u kterých je díky většímu zakřivení minimalizováno riziko, že vypadnou z oka. Protože však sedí těsně na oku, nejsou tolik příjemné a jsou proto určeny pouze k nošení během samotného sportovního výkonu.

autor článku: Ingrid Dach